СПЕКТР ГРУПП > Новости > Новини > Який діаметр арматури необхідний для заливки стовпчастого фундаменту?

Який діаметр арматури необхідний для заливки стовпчастого фундаменту?

Posted by: workspaceadmin
Category: Новини
столбчатый фундамент

Що собою являє стовпчастий фундамент? Цей тип основи формується завдяки опорним стовпам, які встановлюються по кутах, у місцях перетину стін і несучих конструктивних елементів майбутньої споруди. Для виготовлення стовпів допускається використовувати дерево, цеглу, камінь і залізобетон. Розмір перерізу стовпів залежить від матеріалу. Для ж/б конструкцій приймається мінімальний переріз 300×300 мм, для цегляних — 510×510 мм, кам’яних — 600×600 мм, дерев’яних — до 400 мм.

У яких випадках необхідний стовпчастий фундамент? Стовпчаста конструкція фундаменту дозволяє суттєво зменшити обсяги робіт і заощадити на облаштуванні основи для будинку (за умови щільного ґрунту з рівномірним промерзанням). Стовпчастий фундамент потрібен на пучинистих ґрунтах із глибоким промерзанням, щоб уникнути трудомістких земляних робіт. Облаштування стовпчастого фундаменту актуальне при будівництві каркасно-щитових і дерев’яних будинків, а також інших споруд з невеликою несучою масою стін.

З чим потрібно буде розібратися?

Саме залізобетонні конструкції вважаються найміцнішими та найнадійнішими серед інших типів стовпчастих фундаментів. Ж/б палі повинні заглиблюватися через слабкі ґрунти, при цьому їх опорна частина має досягати точки нижче глибини промерзання. Вони складаються з міцного морозостійкого бетону та сталевої арматури. Незважаючи на свою міцність, бетон через суттєві нерівномірно розподілені навантаження швидко руйнується. Щоб цього не сталося, в конструкцію вводиться арматура, яка дозволяє рівномірно розподілити навантаження всередині палі, підвищити міцність на стиск і розтяг, нівелювати рух ґрунту і температурні коливання.

Перш ніж розпочинати армування стовпчастого фундаменту, необхідно визначити тип, розрахувати розміри (довжину і діаметр) і кількість сталевої арматури, схему і глибину укладання стрижнів у бетонних конструкціях. Сьогодні розрахунок армокаркасу стовпчастого фундаменту зазвичай виконується на програмному рівні. Також слід врахувати кілька корисних порад, які дозволять досягти ефективності, надійності та довговічності споруди:

  • Розрахунок кількості арматури в бетонному литку виконується виходячи з залежності: S=0,2%-0,25% Sб, де S – сумарний переріз усіх стрижнів, Sб – загальний переріз залізобетонної балки.
  • Сталеві стрижні повинні бути сховані в бетоні на глибину 2,5 – 3,5 см від поверхні, щоб запобігти корозії та швидкому руйнуванню армування.
  • Армування – це просторовий каркас, який складається з поздовжньої та поперечної (зв’язувальної) арматури, що фіксується за допомогою гачка та в’язального дроту.
  • Перед заливкою бетоном арматуру потрібно очистити від іржі за допомогою фосфорної кислоти, що запобігає корозії металу та швидкому руйнуванню ж/б конструкції.

Види та марки арматури:

Значущість цього металопрокату в конструкції монолітного стовпчастого фундаменту важко переоцінити. Армування покращує міцність бетону, підвищує стійкість до утворення тріщин тощо. Які види арматури необхідно використовувати для армування стовпчастого фундаменту?

Виробництво прокатної продукції регулюється різними стандартами, у яких вказуються вимоги до довжини, діаметра, поверхні та марки сталі. Існують гладкі та рифлені стержні кільцевого, серповидного або змішаного профілю. Гладкі стержні через відсутність насічок погано зчіплюються з бетоном, тому їх використовують виключно як допоміжну арматуру для збірки каркаса стовпчастого фундаменту. Стержні з насічками мають відмінну адгезію з бетоном, тому їх використовують як основну поздовжню арматуру.

Для зручності прокат поділяється на класи, кожен з яких має свої особливості. Для армування стовпчастих фундаментів зазвичай використовується арматура наступних класів:

  • A240 – гладкий профіль перерізом 6-40 мм зі сталі Ст3кп, Ст3пс, Ст3сп, може поставлятися в мотках або у вигляді стержнів.
  • A300 – тип арматури з періодичним профілем діаметром 10-40 мм зі сталі Ст5сп, Ст5пс.
  • A400 – стержні діаметром 10-40 мм із насічками зі сталі 35ГС, 25Г2С, постачається у вигляді стержнів або в бухтах (діаметр до 10 мм).

Для збірки фундаментів сильно навантажених конструкцій можуть використовуватися стержні більш високого класу (до A1000). Також існують вироби з додаванням легуючих компонентів для поліпшення конкретних експлуатаційних властивостей прокату залежно від маси споруди, потенційних загроз та розташування будівлі. Так, наприклад, арматура класу A600С стійка до корозійних процесів завдяки наявності у складі молібдену та ванадію. Безумовно, вартість такої продукції буде значно вищою, ніж прокату з марок сталі звичайної якості.

Розрахунок кількості арматури

Розрахунок арматури для стовпчастого фундаменту досить простий. Цей фундамент збирається з профільної та гладкої арматури. Вертикальна арматура з насічками є несучим каркасом, тоді як гладкі стержні виконують функції поперечних перемичок, за допомогою яких формується каркас фундаменту. Стандартний каркас представляє собою 4 вертикально встановлених стержні, які з’єднуються гладкими рівними або попередньо зігнутими прутами у формі літери «П». Крок встановлення поперечних перемичок зазвичай становить 30-40 см.

Щоб зробити розрахунок кількості вертикальної арматури для одного блоку, потрібно висоту залізобетонної конструкції помножити на кількість силових стержнів. Наприклад, якщо плита фундаменту має довжину 2 метри, а каркас складається з 4 вертикальних стержнів, то загальна кількість профільної арматури становитиме: 2х4 = 8 м. Отриману цифру множимо на кількість фундаментних плит і отримуємо загальну кількість арматури, що піде на вертикальні стержні. Аналогічно робимо розрахунок гладких прутів для перемичок з урахуванням кроку, зазначеного в проекті.

Вибір арматури за діаметром

Згідно з вимогами СНиП 52-01-2003 «Бетонні та залізобетонні конструкції», щоб забезпечити проєктну надійність основи, площа перерізу поздовжньої арматури за зрізом має становити щонайменше 0,2% від загальної площі перерізу. Тобто, якщо стовпчик має розмір 300х300 мм, то загальна площа плити дорівнює: 30 см х 30 см = 900 см². Далі обчислюється площа перерізу арматури: 900 х 0,002 = 1,8 см². За допомогою таблиці визначаємо, якому діаметру арматури відповідає число 1,8 (залежно від кількості стержнів). Якщо, наприклад, ми використовуємо армування з чотирма поздовжніми стержнями, то для нашого фундаменту підійде арматура діаметром від 8 мм і більше. З запасом можна взяти арматуру діаметром 10-12 мм, а в якості поперечних хомутів можна використовувати гладку арматуру 6 мм.

Таблиця 1. Розрахунок діаметра арматури для стовпчастого фундаменту

Схеми армування

Після того, як ви виконали розрахунок діаметра та кількості арматури, необхідної для облаштування стовпчастого фундаменту своїми руками, можна приступати до підготовчих робіт. Відповідно до проекту, потрібно викопати котловани потрібного розміру для встановлення стовпчастого фундаменту. У ці котловани встановлюємо 4 металеві стержні 8-12 мм (діаметр залежить від навантаження на коробку будівлі). Для встановлення стовпчиків круглої форми можна взяти арматуру ⌀8 мм у кількості 6 штук.

Для посилення опорної основи виконують армування зварного дворядного каркаса зі сталевої арматури діаметром 6-8 мм. При цьому товщина основи має бути щонайменше 15 см. Конструкції у вигляді гриба також мають подвійне армування: один шар сталевих стержнів вигинається на станку у формі літери «L».

Закладна арматура в котловані коригується (вигинається) відповідно до периферії гриба. Далі в котлован опускається стандартна заготівка у вигляді 4-кутного каркаса або кола. Після цього проводиться заливка бетоном. Аналогічна схема використовується для облаштування ростверків. У залізобетонну балку укладаються 3 стержні арматури діаметром 10 мм. По кутах основи кінці арматури довжиною 25 см загинаються, а потім з’єднуються зваркою або за допомогою м’якого в’язального дроту.

Облаштування стовпчастого фундаменту – відмінний варіант для приватного заміського будинку або прибудови. Ціна будівництва стовпчастого фундаменту нижча, ніж стрічкового. Також зменшується обсяг робіт із риття котловану, армування та заливання бетонного розчину.

Купити якісну арматуру в Spektr-Grupp у Харкові

Плануєте побудувати на ділянці невеликий приватний будинок чи прибудову? Обирайте стовпчастий фундамент, який дозволить зменшити вартість проекту на 20-30%. Для цих цілей ми рекомендуємо виконати армування фундаменту арматурою від металобази Spektr-Grupp, яка має всі необхідні сертифікати якості.

У нашому асортименті представлена арматура різних класів діаметром 6-40 мм. Ціна металопрокату вказана в картці товару. Виникли складнощі з розрахунком арматури для стовпчастого фундаменту? Не проблема! Телефонуйте, і наш консультант підбере необхідний діаметр і кількість арматури для вашого будівельного проекту. Для цього вам необхідно надати схему армування.