Для підвищення міцності фундаменту та конструктивних елементів монолітної будівлі у процесі будівництва використовують систему, що складається з металевих стержнів, зібраних у каркас (основа). Цей процес називають армуванням.
Сталевий каркас слугує основою для фундаменту, збільшуючи його навантажувальну здатність та міцність. Конструкція основи складається з вертикально і горизонтально розташованої арматури, з’єднаної між собою за допомогою дроту, зварки, затискачів або іншим способом, регламентованим СНиП – будівельними нормами та правилами.
Якісно виконана в’язка арматури дозволить зберегти форму основи та уникнути зсуву армуючої сітки під час заливки бетонним розчином фундаменту будівлі або споруди. Крім того, якщо в’язати арматуру правильно, можна запобігти процесу корозії металевих стержнів та виникненню дефектів (нерівностей та тріщин), що негативно впливають на експлуатаційні властивості та міцність всієї споруди.
Як правильно в’язати арматуру для монолітних основ? Техніка та варіанти в’язки арматури вказані в галузевих нормативних документах, таких як СНиП 3.03.01-87, СП 52-101-2003, ДБН В.2.6-98:2009. Існує кілька способів в’язки арматури, які відрізняються складністю виконання, використанням різних інструментів і спеціальних пристроїв, вартістю витратних матеріалів і т.д. Розглянемо основні з них.
Вибір методики з’єднання арматури для виготовлення армуючого каркасу здійснюється виходячи з:
Арматуру зазвичай з’єднують:
Для в’язки арматури застосовується спеціальний в’язальний дріт – відпалена стальна дріт, виготовлена відповідно до ГОСТ 3282 діаметром у діапазоні 0,8 – 1,5 мм. Дротом з’єднуються стержні між собою в точках їх зіткнення (місце вкладення).
В’язка арматури в’язальним дротом має сильні і слабкі сторони:
Сильні сторони | Слабкі сторони |
Має високу гнучкість та еластичність | Нестабільність розташування вузлів в’язки |
Тісно прилягає до стержня і майже не рветься | Нестійкість самого каркасу |
Низька ціна витратного матеріалу та собівартість робіт | Неповна жорсткість арматурної сітки |
Просте використання та автономність використання | Невисока надійність з’єднання |
В’язальний дріт постачається в бухтах, тому перед використанням для зручності в’язки потрібно нарізати готові шматки певної довжини, в залежності від діаметра арматури: для зв’язки арматурних стержнів Ø 10мм, наприклад, в’язальний дріт ріжуть на шматки довжиною 250 мм.
Для в’язки арматури частіше за все використовують:
Це найпоширеніший інструмент арматурника, зазвичай використовуваний для з’єднання рифленої арматури. Крючок може бути придбаний або виготовлений власноруч. Він може бути звичайного або винтового виконання. Також продаються автоматичні крючки, але вони погано скручують дріт великих діаметрів і мають невеликий ресурс служби.
Процес з’єднання арматури за допомогою дроту та крючка виглядає приблизно так:
Щоб навчитися якісно і швидко в’язати крючком, потрібен час і кілька тренувань. І це не завжди можливо, особливо коли потрібно швидко і в строк здати об’єкт під заливку бетоном. Треба розуміти, що процес в’язки крючком здійснюється вручну, він дуже вимотуючий і часомісткий, і за продуктивністю поступається іншим технікам в’язки арматури. В’язку крючком не раціонально використовувати на великих об’єктах, де важлива швидкість і якість в’язки.
Ідеальний спосіб в’язки арматури на масштабних будівельних об’єктах. За допомогою пістолета швидко і просто в’язати арматуру, не витрачаючи при цьому жодних фізичних зусиль на скрутку з’єднувальної петлі. Достатньо піднести пістолет до місця з’єднання арматури і натиснути курок. Пістолет сам зв’яже вузол: швидко і якісно (з необхідним зусиллям).
Технологія в’язки повністю автоматизована:
Цікаво знати! На одну скрутку з використанням звичайного крючка у середнього арматурника (не профі) йде близько 10 секунд. Щоб зв’язати арматуру автоматичним крючком знадобиться близько 7 секунд. А от зв’язка пістолетом займе всього 2 секунди.
Незважаючи на очевидні переваги використання пістолета, цей спосіб в’язки має свої недоліки:
Чудовий варіант прискорити та автоматизувати технологію в’язки арматури. Дриль модернізують, встановлюючи та затискаючи при цьому в патроні саморобний крючок (підійде сланцевий цвях) або спеціально куплене для цих цілей пристосування в магазині будівельного інструменту. Якщо дриль має кілька швидкісних режимів, то емпіричним шляхом вибирається оптимальна швидкість, при якій дріт не буде розриватися.
Даний спосіб в’язки арматури є практичним рішенням для приватного забудовника:
Альтернативою сталевій в’язальній проволоці служать кабельні пластикові стяжки (хомути). Техніка в’язки арматури з використанням хомутів має ряд переваг, зокрема:
До недоліків кріпильних пластикових хомутів слід віднести:
Технологія з’єднання сталевих стержнів для формування каркаса з використанням зварювання дозволяє отримати міцне нероз’ємне з’єднання і забезпечити задану проектом форму каркасу.
Але багато будівельників намагаються уникати зварювання арматури, оскільки ставляться до такої методики складання фундаменту з острахом. І на це є свої причини:
За допомогою зварювання зазвичай з’єднують гладку арматуру – вона погано і ненадійно в’язалася проволокою. Також підлягають зварюванню дуговою зваркою стержні сеченням більше 25 мм.
Плануєте масштабне будівництво? Металобаза Спектр Груп – найбільший дистриб’ютор металопрокату в Україні, пропонує за вигідною ціною придбати арматуру від 6 до 32 мм та в’язальну проволоку необхідного січення та кількості. Для оптових клієнтів ми розробили унікальну програму лояльності, яка дозволяє зекономити 2 – 4% на оптових закупках металопрокату, в залежності від обсягу замовлення. Якщо ви замовите арматуру на суму понад 30 000 гривень, ми візьмемо на себе доставку матеріалу по Україні.